+90 232 832 29 82 +90 533 471 67 66 +90 232 832 08 88 info@yasamsagliktipmerkezi.com

ÖZEL YAŞAM SAĞLIK TIP MERKEZİ

 BİLGİLENDİRİYOR

ENDOSKOPİ ÜNİTEMİZ AÇILMIŞTIR.

GENEL CERRAHİ POLİKLİNİĞİMİZDE;

-ENDOSKOPİ

-KOLONOSKOPİ

-AMELİYATSIZ HEMOROİD ( BASUR) TEDAVİSİ YAPILMAKTADIR.

 

 

 

ENDOSKOPİ NEDİR?
Ucunda kamera olan 8-12 mm çapındaki kıvrılabilen bir alet yardımı ile üst gastrointestinal sistem denilen yemek borusu, mide, onikiparmak bağırsağının incelenmesine olanak veren endoskopik işleme endoskopi denir.

ENDOSKOPİ NEDEN YAPIIR HANGİ HASTALIKLAR TEŞHİS EDİLİR? Endoskopi yemek borusu; mide ve oniki parmak bağırsağının rahatsızlıklarında; nedenin ortaya çıkarılması amacıyla yapılan  bir yöntemdir. Endoskopi teşhis amacıyla kullanıldığı gibi; mide kanamaları gibi durumlarda ve mide poliplerinin alınmasında tedavi amacıyla da kullanılabilmektedir. İşlem esnasında mide içerisinde herhangi bir tümöral oluşum izlenirse tanıyı kesinleştirmek amacıyla biyopsi alınmasına da olanak sağlar.

KOLONOSKOPİ NEDİR?

İnsan vücudunda bulunan latince "kolon" denilen kalın bağırsakların görüntülenmesi için kullanılan yönteme kolonoskopi denir. Ucu aydınlatıcı bir aletle kalın bağırsağın içine girerek kolonun iç yüzünün durumunu, tümör yada bağırsaklarda herhangi anormal bir durum olup olmadığı teşhisinde kullanılır.

KOLONOSKOPİ NEDEN YAPILIR, HANGİ HASTALIKLAR TEŞHİS EDİLİR?

Kolonoskopi sayesinde bağırsak divertikülü, iltihabi bağırsak hastalığı, bağırsak kanseri vb. hastalıkların tanısı konulup, parça alınarak patolojik tetkikle ayırımı da gerçekleştirilebilir. Bu işlem sırasında, gerekiyorsa iç organların fotoğraflarının alınması mümkündür.

Kolonoskopi  kalın bağırsağın içinde tümörel bir kitleden şüphelenildiğinde yada makattan gelen kanamanın basit bir lezyon mu yoksa bir kanser oluşumu olup olmadığının

teşhisinde yardımcı olmaktadır.

Web Design: Veta Yazılım