Biokimya Laboratuvarı

Biokimya Laboratuvarı

Biyokimya laboratuvarı, tüm sağlık kurumlarının hastalıkları teşhis etmek amacıyla biyolojik analizler yaparak, yapılan testlerin yorumlanması süreçlerinde hizmet veren birimlerden birisidir. 

Biyokimya Laboratuvarı Nedir?

Canlıların moleküler yapılarını ve düzeylerini inceleyen bilim dalına biyokimya adı verilmektedir. Biyokimya laboratuvarları ise, bu incelemenin son teknoloji cihazlarla yapıldığı steril alanlardır. Burada genel itibari ile kan, idrar, beyin omurilik sıvısı (BOS) ve diğer tüm vücut sıvılarının patolojik ve standart bileşimi ortaya çıkarılmaktadır. Bununla birlikte biyokimya laboratuvarları, hastalıkların tanı ve tedavi süreçlerine büyük ölçüde katkı sağlayan birimlerdendir.

 

Biyokimya Laboratuvarı Bölümleri

Biyokimya laboratuvarlarında birbirinden farklı bölümler bulunmaktadır. Bununla birlikte mevcut bölümlerin hepsi sırasıyla şu şekildedir:

İdari Bölüm: Laboratuvarda tüm sevk ve idarenin yürütüldüğü birimdir. Bu bölümde sorumlu olarak biyokimya uzmanı çalışmaktadır. Aynı zamanda ona eşlik ve yardım edecek bazı teknisyenler de burada bulunabilmektedir.

Kan ve Numune Kabul Bölümü: Ayaktan ve yatan hastaların her birinden alınan kan, idrar, dışkı ve diğer tüm tahlillerin kabul edildiği bölümdür.

Serum Ayırma Kısmı: Kan tahlillerinin belirli işlemlerden geçirilerek analize hazır hale getirildiği bölümdür.

Biyokimyasal Analiz Bölümü: Genel olarak tüm analizler burada gerçekleştirilmektedir.

Hormon Analizi Bölümü: Tüm hormon testlerinin yapıldığı kısım hormon analizi bölümüdür.

İdrar ve Gaita Analizleri: Gaita ve idrar testleri için de biyokimya laboratuvarında ayrı bir bölüm bulunmaktadır. Burada tüm dışkı ve idrar tahlilleri büyük bir titizlikle gerçekleştirilmektedir.

Malzeme Yıkama Bölümü: Laboratuvarda bulunan malzemelerin steril sularla yıkanarak temizlendiği alandır.

Soğuk Depo Bölümü: Soğuk zincir ilaçların ve kimyasal maddelerin tümü bu bölümde saklanmaktadır.

Çözelti ve Kit Hazırlama Bölümü: Bu bölümde steril koşullarda ihtiyaç duyulan tüm çözeltiler hazırlanmaktadır. Aynı zamanda bazı özel kitler de teknisyenler tarafından bu bölümde yapılır.

Kan Gazları ve Elektrolit Kısmı: Biyokimya laboratuvarında her analizde olduğu gibi kan gazları ve elektrolitler için de ayrı bir analiz bölümü bulunmaktadır. Bununla birlikte bu bölümde yalnızca kan gazları ve elektrolit testleri yapılmaktadır.

Manuel Deneyler Bölümü: Oto analizörlerde yapılamayan tüm testlerin manuel yöntemlerle analiz edildiği bölümdür. Aynı zamanda bu bölümde farklı genetik araştırmalar da yapılmaktadır.

Biyokimya Laboratuvarı Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Biyokimya laboratuvarı çok geniş kapsamlı bir bölümdür. Burada tüm hastalıkların teşhis ve tedavisi için çalışmalar yürütülmektedir. Yapılan rutin biyokimya testleri, hematolojik testler, metabolik ve hormon testleri ile tümör belirteçleri vb. gibi daha birçok çalışma bu birimde büyük bir titizlikle yapılmaktadır. Dolayısıyla biyokimya laboratuvarı, hemen hemen her hastalığın tedavi sürecinde rol oynamaktadır.

Vücuttan alınan her türlü doku ve sıvı örnekleri test edilir. Bu sonuçlar tanılama ve tedavi etkinliklerinin takibi için ilgili doktora fikir vermek adına oldukça yarar sağlamaktadır. Hastanemizde bulunan biyokimya laboratuvarlarında tüm işlemler uzman hekimlerin denetiminde, deneyimli laborantlar tarafından son teknoloji cihazlar ile gerçekleştirilmektedir.

 

+90 232 832 23 62

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen ara

info@yasamsagliktipmerkezi.com

Desteğe mi ihtiyacınız var? Bize bir mail atın

Pzt – Cm 08:30 – 18:00

Çalışma saatlerimiz

1987 senesinde Menemen Yaşam Sağlık Polikliniği olarak faaliyetine başlayan kurumumuz, 2005 senesinden bu yana Halkımıza Özel Menemen Yaşam Tıp Merkezi olarak hizmet vermektedir. Yaptığımız yatırımlarla çağın gerektirdiği modern cihazları halkımızın hizmetine sunmaktadır.