PCR Laboratuvar

Anasayfa PCR Laboratuvar

PCR ; Polymerase Chain Reaction kısaltması olup Polimeraz Zincir Reaksiyonu demektir ve laboratuvar tanı yöntemlerinden biridir. COVID 19 için PCR Testi, Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş laboratuvarlarda yapılır ve kişinin virüsle enfekte olup olmadığı araştırılır.

PCR Testi Nedir?

COVID 19 PCR Testi ile koronavirüse ait RNA molekülü, hastadan alınan sürüntü örneğinde tespit edilmektedir.

Bu test sonucuna göre hastaya COVID pozitif veya COVID negatif teşhisi konulabilmektedir.

PCR test yöntemi ile vücut içinde var olan çok küçük miktarda virüs dahi tespit edilebilmektedir.

PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR testi,  boğaz ve burun içinden sürüntü örneği alınarak yapılır.

Laboratuvarımızda PCR Testinizin sonucu aynı gün içinde verilmektedir. Örnek alımı hastamızın isteğine göre laboratuvarımızda gerçekleşebileceği gibi hastamızın bulunduğu yere uzman ekibimizin gelmesi ile de yapılabilmektedir.

PCR Testi Öncesi Herhangi Bir Hazırlık Gerekir Mi?

PCR testi öncesi herhangi bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Burundan ya da boğazdan alınan sürüntü örneği ile inceleme yapılacaktır.

PCR Testi Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Laboratuvarımızda yapılan PCR testleri için aynı gün içerisinde sonuç verilmektedir. TC kimlik numarası ile e-nabız üzerinden test sonuçlarınızı öğrenilebileceğiniz gibi raporunuz laboratuvarımız tarafından da verilmektedir.

PCR Testi Pozitif Ne Anlama Gelir?

PCR testinin pozitif çıkması, kişinin coronavirüsle enfekte olduğu COVID19 hastası olduğu anlamına gelmektedir. Kişi sıkı takibe alınmalı ve temaslılar tespit edilmelidir. Gerekli tedavi planı doktor tarafından belirlenir ve hemen uygulanır. Bu süreçte bireyin karantinaya alınması önemlidir. Sosyal mesafe, temizlik, hijyen, maske kurallarına özenle uyulması gerekir. Ortak temas alanlarına dokunurken dikkatli olmak, bu yüzeylerin temizliğini sık sık sağlamak son derece önemlidir. Dezenfeksiyon ve sterilizasyon çok iyi sağlanmalıdır.

PCR Testi Negatif  Ne Anlama Gelir?

PCR testinin negatif çıkması bireyin virüsle enfekte olmadığını gösterir.  Sonuç negatif olsa dahi temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulmaya devam edilmelidir.

 

 

 

+90 232 832 23 62

Bir sorunuz mu var? Bizi hemen ara

info@yasamsagliktipmerkezi.com

Desteğe mi ihtiyacınız var? Bize bir mail atın

Pzt – Cm 08:30 – 18:00

Çalışma saatlerimiz

1987 senesinde Menemen Yaşam Sağlık Polikliniği olarak faaliyetine başlayan kurumumuz, 2005 senesinden bu yana Halkımıza Özel Menemen Yaşam Tıp Merkezi olarak hizmet vermektedir. Yaptığımız yatırımlarla çağın gerektirdiği modern cihazları halkımızın hizmetine sunmaktadır.